tren

30 Mayıs 2014

Atila Özer’in Doğumunun 65. Yılı Etkinlikleri

1967-1968-1969 yılları Burdur Lisesi mezunları 2013 yılı eylül ayında Burdur’da toplandılar. Atila adına beni de Burdur’a davet ettiler. Atila’nın arkadaşlarını tanıdım. Güzel, hoş bir toplantı oldu.

2014 yılı Atila’nın 65. Doğum yılı. O’nun adına birşeyler yapmak, karikatür sergisi açmak, Burdur Lisesinden arkadaşlarını Eskişehir’e davet etmek istedim. Değerli arkadaşlarım Fadime( Özkan) Yardımcı, Muammer Türkkan ve İbrahim Göcemen diğer arkadaşlarla toplantı kurmaya, haberleşmeye yardımcı oldular. Çok emekleri geçti, kendilerine çok teşekkür ederim. Bazı arkadaşlarımız çok istemelerine rağmen zamansızlık, rahatsızlık ve iş yoğunluğu nedeniyle gelemediler.

Yaptığımız çağrılar sonunda 24 Mayıs 2014  cumartesi günü arkadaşlarımız  Burdur, Denizli, Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul, Tekirdağ ve Eskişehir’den toplantıya katıldılar. Coğrafya öğretmeni  Yücel Bulgur Bey ve eşi Ümran Hanım Denizli’den geldiler. Ne ince bir davranış.

Bir çok arkadaşımız eşleriyle geldiler.

Ahmet Ergin, Ahmet Çoksak, Ahmet Erçil, Arif Uğur, Ahmet Boyacıoğlu, Baki Türkel, Ercan Taraşlı, Ceylan Ekinci, Erdinç Gökçek, Fadime ( Özkan) Yardımcı, Faruk Uçak, Gülin Çetinsoy, Halil Akalın, Halis Çakır, Hülya Bilgin, İbrahim Göcemen, Kazım Güçlü, İsmail Tekin, Mehmet Ali Açıkalın, Mehmet Uysal, Melike Kaptan Sander, Metin Çılay, Musa Çetinkaya, Müjgan ( Gümüşlü) Boyacıoğlu, Nuri Düzgün Nuriye (Arısoy) Hazer, Nurtekin Erol, Osman Altay, Ramazan Aktaş, Muammer Türkkan, Sami Yayla, Suphi Acar, Şevket Yüceer, Tahsin Efek, Tomris Süer, Yusuf Akça, Yusuf Yılmaz Şentürk, Osman Çetinkaya , Vedat Emur.

Güzel, sevgi dolu, saygın, hoşgörülü, anlayışlı, biraz da hüzünlü bir karşılaşma oldu. Önce evde toplanıldı, sonraya sergiye gidildi. Akşam yemeği, konuşmalar, şiirler, yaşanan güzellikler. Ertesi gün Balmumu Heykel Müzesi, Kentpark, Odunpazarı, Sazova Parkı gezildi, Posuk nehri, mezarlık ziyareti derken ayrılık zamanı geldi. Zaman kısıtlığı nedeniyle bize özel ilgi gösteren Balmumu Heykel Müzesi yöneticisi sayın Mine Ahiskal’a bütün arkadaşlar adına tekrar teşekkür ederim.

Böyle buluşmalar çok güzel de, ayrılık zor oluyor.

Toplantıya katılan çok değerli hocamız Yücel Bulgur Bey ve eşine, çok değerli arkadaşlarımız ve eşlerine, zahmetleri, hoşgörüleri, anlayışları, olgunlukları  ve yaşattıkları  güzellikler için sonsuz teşekkür eder, saygılar sunarım.

Vicdan Bulunmaz Özer

KALICI GÜZEL İZLER

Yaşam ince uzun bir yol

Düzlüğü az, yokuşu bol.

Kıvrım kıvrım döndürür seni içinde

Anlıyamazsın geçip giden zamanı.

Bir an dönüp bakarsın

Arkana aynaya

Yüzündeki izler hatırlatır sana

Yaptıklarını yapamadıklarını.

Bir avuç toprak alır, atarsın rüzgarın estiği yöne

Yaşantındaki sevgiler, acılar, güzellikler, hatıralar

Geçer gözlerinin önünden

Birer birer.

Yılların ne de çabuk geçtiğini

Anlar hüzünlenirsin

Kimi suya , kuma , havaya

Yazar izlerini.

Başını çevirdiğinde bulamaz

Hiç birini.

Vapur dumanı gibi

Silinip gitmiştir hepsi.

Öylesine sıradan, öylesine yok olan,

Birşeyler bırakıp silinip gitmek istemiyorsan hayattan

Henüz zaman varken faydalı birşeyler yap

Senden sonrakilere, sevdiklerine.

Ne mutlu

Bir eser, kalıcı bir iz bırakıp gidenlere.

Burdur Lisesi’nden , okul arkadaşların olarak

Geldik Eskişehir’e.

Dolaştık Porsuk kenarında,

40 yıl önceyi yaşadık birlikte.

Buluştuk Müze Evi’nde seninle,

Karşıladın çizgilerin, eserlerinle.

Anlatmak istediklerini,

Kah düşünerek, kah gülümseyerek inceledik.

Selam durduk.

Karikatürlerine.

Dünyayı gömdük deryalara

Şevkatin zorbalığı alt edişini gördük

Gökkuşağından salıncaklarda sallandık

Mavi göklerde bulutlarda seni aradık.

 

24 Mayıs 2014, Eskişehir

Eserlerinle yaşıyorsun, saygıyla anıyoruz.

Ruhun şad olsun.

TEOMAN  SÜER


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.