tren

26 Haziran 2013

6 Belçika’lı Eskişehirde

20-22Nisan tarihleri arasında “Belçika’dan Karikatürler” isimli sergiye katılmak ve Prof. Dr. Atila Özer Karikatür evinin açılışına katılmak üzere Eskişehir’e davet edilen 6 Belçika’lı karikatüristin dönüşte kaleme aldıkları izlenimlerinin Türkçe tercümesi aşağıdadır.

Belçika’lı Karikatüristler Eskişehir’de

Nisan ayının 20’si ile 22’si arasında Belçika’lı karikatüristler “Belçika’dan Karikatürler” isimli sergiye ve Prof. Dr. Atila Özer Karikatür evinin açılışına katılmak üzere Eskişehir’e davet edildi. ECC’den Fernand Vogels ile karikatürist Stefaan Provijin, Luc Vernimmen, Tony Houbrechts ve Nikola Hendrickx Vicdan Bulunmaz Özer (Atila Özer Karikatür Evi), Betül Ersan ve Ugurcan Üskül (Eskişehir Tepebaşı Belediyesi) tarafından cok sıcak bir şekilde karşılandı. Bir etkinlikten diğerine göz alıcı siyah bir Mercedes ile VIP gibi gittik (ancak camlar siyah değildi).

Sergi “Belçika’dan Karikatürler”

İlk durağımız “Belçika’dan Karikatürler” sergisinin Eskişehir Tepebaşi Belediyesi tarafından ECC’nin de yakın işbirligi ile düzenlenmiş açılış töreniydi. Belediyenin sergi salondaki sergide Belçika’nın en seçkin ve en tanınmış Karikatürcülerinin (Tony Houbrechts, Nikola Hendrickx, Luc Vermeersch, Ludo Goderis, Luc Descheemaeker, Constantin Sunnerberg, Jan Dufour, Luc Vernimmen, Norbert Van Yperzeele and Stefaan Provijn) eserlerinden oluşan 100 Karikatürlük bir koleksiyon sergilendi. Aynı zamanda, açılışta Erol Büyükmeriç ve Recep Özcan gibi birkaç Türk Karikatürcü de vardı ve onlarla tanışmak
bizim için büyük bir zevkti.

Aksam üst kata davetlilerin bir kaçı ile yemek yemek icin çıktık. Tabi ki nerede yemek, orada kağıt pecete…ve öyle yada böyle kağıt peçete ile Karikatürcüler arasında her zaman bir reaksiyon oluşur. Karikatürcülerin peçetelere komik Karikatürler ve yemek davetlilerinin portrelerini çizmeye başlamaları da uzun zaman almadı.

Çocuklaricin Karikatür Atölyesi

Ertesi gün çocuklara Karikatür çiziminin ilk adımlarını öğreten Karikatür atölyesine katılma şansımız oldu. Çocukların Karikatür çizmekten ne kadar zevk aldığını görmek gerçekten harika idi, ancak daha da güzel olan onlara katılıp kendi yeteneklerimizi paylaştığımızda yüzlerindeki heyecan
ve sevinci görmekti. Maalesef zaman kısıtlı idi. Onlara çok şey öğretemesek te Karikatür çizmeye teşvik etmek ve gerçek sanatcılar kadar iyi olabilmeleri icin cesaretlendirmek konusunda iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.

Atila Özer Karikatür Evi Açılışı

Öğleden sonra Vicdan’nın hayatının belki de en önemli ve üzerinde uzunca zamandır çalıştığı projesi, Atila Özer Karikatür Evi’nin resmi açılışına hep beraber yol aldık. Sonuç, bir harika…Artık Eskişehir dünyanin çesitli yerlerinden gelen tüm Karikatürcülerin ziyaret durağı olacak, çok güzel bir müzeye sahip. Atila Özer’in dünyaca ünlü büyük bir Karikatür sanatçısı olduğunu her zaman hatırlatacak, küçük, sıcacık, Karikatür, resim, tablo, ödül ve diplomalar ile dolu bir ev. Atila’nin kalem ve kağıtları ile dolu, gözlüklerinin hala üstünde olduğu küçük çizim masasını görmek, insana sanki sadece evden yürüyüş yapmak için ayrılmış olduğunu ve hiç bir zaman vefat etmediğini düşündürüyor.

Üçüncü ve son gün Midas ve Bizans donemi kaya anıtları çevre gezilerine ve de piknik yapmaya ayrılmıştı. Hava cok güzeldi, yemekler ve kırmızı  şarap harikaydi. Bu güzel deneyim ve gezi için herzaman anımsayacağımız mükemmel bir son…

Fernand, Stefan, Luc, Tony and Nikola.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.