tren

13 Şubat 2011

Söyleşi: Erol Büyükmeriç, Sonhaber Gazetesi

 söyleşi

Çocuklarınıza Müze Gezme Alışkanlığı Kazandırın!

Usta karikatürist ve Eğitim Karikatürleri Müzesi Müdürü Prof. Atila Özer ile söyleşimize ünlü müzemizle devam ediyoruz. Özer, Türk karikatürünün buluşma noktası haline gelen müzeyi tanıtırken, anne – babalara da çağrıda bulunuyor: Çocuklarınıza şimdiden müzeleri gezme alışkanlığı kazandırın.

Yönetiminde bulunduğunuz Eğitim Karikatürleri Müzemizden biraz söz edersek; müzenin kuruluşu, dünya karikatür müzeleri içindeki yeri, işlevi ve müze 2011 yılı karikatür sergi programınız hakkında bilgi verir misiniz?

Müzeler; geçmişin kültür değerlerini bugün ile karşılaştırmak için belirli bir düzen içerisinde korumak ve sergilemek amacıyla oluşturulurlar. Karikatür sanatı da bir kültür değeridir, özellikle Türk karikatür sanatçıları 20. yüzyılda çok önemli eserler üretmişlerdir. Bu müze bir bakımdan o dönemi unutturmama görevi ile donatılmıştır. Eğitim Karikatürleri Müzesi; Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bir organı olarak 17 Aralık 2004 yılında kurulmuştur. İki katlı olan müze binasının üst katında,
Türkiye dışındaki ustaların karikatürlerinin sergilendiği bir ana salon, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşun-dan bu yana ülkeyi yönetmiş baş-bakanların portrelerinin bulunduğu Portreler Odası, müzenin bulunduğu kentteki çizerlerin tanıtıldığı Eskişehirli Karikatürcüler Odası, çeşitli karikatür etkinliklerine ait afişlerin bulunduğu Afiş Odası, Türk karikatürcülerin tanıtıldığı 2 adet Türk Karikatür Ustaları Odası bulunmaktadır. Üst kattaki karikatürler; daimi sergi şeklinde müze koleksiyonundaki eserlerden oluşturulmuştur. Ayrıca önemli mizah dergileri, kitaplar, tabaklar, heykeller de; camekanlar içinde sergilenmektedir. Zemin katta; orta salon değişken sergilerin yapılabileceği alan olarak düzenlenmiştir. Periyodik olarak gerek kişisel ve gerekse karma sergilerin açılabileceği bu salon, durağan, değişmeyen müze anlayışının dışında yaşayan bir müze ortamı oluşturmak için düzenlenmiştir.
Zemin katta; yönetim odası, arşiv odası ve araştırma-uygulama çalışmalarının yapıldığı bir başka mekan da bulunmaktadır. Müzede bu güne kadar 49 sergi gerçekleştirildi. Açılıştan sonra müzeyi ve sergileri 70 binden fazla kişi ziyaret etti. Bu yıl sezon sonuna kadar Muhammet Şengöz, Sadettin Aygün kişisel sergileri ile geçen yıl vefat eden çok önemli iki sanatçının Turhan Selçuk ve Avusturyalı sanatçı Paul Flora’nın anma sergilerini gerçekleştireceğiz.

Sanatınıza değgin tasarlarınız nelerdir? Yeni bir serginiz ya da karikatür dosyanız var mı ufukta?

Kişisel planlarım müze planlarının gerisinde kaldı. Hep önce müze ve araştırma merkezinin plan ve programını düşünür oldum, iki kitap projemiz var; birisi karikatür sanatı¬na ait bir sözlük hazırlamak, ikincisi karikatür ve ceza konusunda araştırma dosyası… Ayrıca yurtdışında müzemizi ve Türk karikatür sanatı¬mızı tanıtıcı projelerimiz olacak.

Son olarak okurlara iletmek istediğiniz bir iletiniz?..

Okurlar, daha çok Eskişehirliler için öncelikle müzemizi görmelerini istiyorum. Giriş ücreti yok. Pazartesi dışında her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirler. Çoluk çocuk keyifli birkaç saat geçirsinler. Çocuklarına şimdiden müze gezme alışkanlığı kazandırsınlar.

Teşekkür ediyorum sevgili Atila Özer…

Ben teşekkür ediyorum sevgili Erol…


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.