tren

17 Mayıs 2008

Karikatürlü Kutlama

makale

Karikatürlü ‘Kutlama’
Anadolu Üniversitesi’nin kurulusunun 50.yıldönümü

İnsanlar daha yazmaya başlamadan çizmeyi öğrenmiş. Taşlara, duvarlara, ağaç kabuklarına, pişmiş toprağa hep bir şeyler çizmiş. Onların ne amaçla çizdiği pek bilinmiyor ama bazı araştırmacılar bu çizimleri; resim ya da karikatürün ilk örnekleri olarak gösterebiliyorlar. Bu çizgi işi zamanla yaratıcılık gerektiren bir süreç olarak, görsel sanat kavramının temellerinden birini
oluşturur. Karikatür de görsel sanatlardan biridir ve kuramsal boyutta “çizgi ile mizah yapma sanatı” olarak tanımlanmıştır.
Günümüz karikatüründe iki anlayış öne
çıkmaktadır; biri, tüketilip atılan, eğlendirme
amaçlı, bol yazılı (popüler) tür, diğeri; (grafik mizah denilen) sanatsal, kalıcı, yazısız ve evrensel olan tür. Birinci tür daha çok mizah dergilerinde görülür. İkincisi ise güldürmeye öncelik vermez, bu tür için buluş ve anlam daha önemlidir. Bu türde mizah sanatsal boyutuyla ciddiye alınır. Bir makale yazma tavrıyla içeriğinde bir mesaj kaygısı güder.
Genelde karikatür; haber verir, özellikle günlük gazete karikatürleri kronolojik olarak izlendiğinde ülkenin çizgiyle tutulmuş tarihini, siyasal ve sosyal yaşamdaki değişimlerini ortaya koyar.
Karikatür eleştirir, olayların ve yöneticilerin yanlışlarını ortaya koymaya çalışır.
Karikatür; psikoloji ile ilgilidir, bir kişiliğin, bir sosyal sınıfın, bir rolün belirgin çizgilerini açığa çıkarırken bir taraftan da insanı eğlendirir.
Karikatür ders kitaplarında bir eğitim aracı olarak değerlendirilebilir.
Bütün bunlar karikatürün kapsama alanı içerisine giren işlevleridir.
Karikatür sanatının bu zengin içeriğinin tüm yönleriyle bilimsel olarak incelenmesi için Anadolu Üniversitesi bir araştırma ve uygulama merkezi kurulmasını kararlaştırır. 2002 yılında kurulan bu merkez ilk iş olarak Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’ni faaliyete geçirir; sergiler, anma günleri, atölye çalışmaları, söyleşi ve konferanslarla çalışmalarını sürdürür. Bu merkez; Turhan Selçuk, Tan Oral, Semih Poroy, Kamil Masaracı, Musa Kart, Nezih Danyal, Sait Munzur, Ercan Akyol gibi Türk karikatürünün önde gelen isimlerini, Mikhail Zlatkovsky, Ivan Haramijagibi yabancı tanınmış karikatürcüleri Eskişehirli sanatseverlerle buluşturur, Ali Ulvi Ersoy, Semih Balcıoğlu ve Necati Atacı gibi artık yaşamayan önemli karikatürcüler için anma toplantıları düzenler. Bu güne kadar müzede kişisel ve karma olarak 28 sergi gerçekleştirilir, Eskişehirli sanatseverler ve Anadolu Üniversitesi öğrencileri yurtiçinden ve yurtdışından gelen sanatçıları daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.
Dünyanın on mega üniversitesi arasında yer alan Anadolu Üniversitesi; 2008’de 50. yılını doldurur.Yılın başlamasıyla üniversitenin değişik birimleri tarafından etkinlikler yapılmaya başlar, büyük coşku yaşanmaktadır. Üniversiteye bağlı Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi de bu anlamda “kutlama” konulu uluslararası bir karikatür sergisi düzenler. Çeşitli ülkelerden 100 sanatçıya bu sergiye katılmaları için özel duyuru yapılır; sonunda her türlü kutlamayı ele alan bir karikatür koleksiyonu ortaya çıkar.
İşte bu koleksiyonun bir bölümü 28 Mayıs- 27 Haziran tarihleri arasında Eskişehir’de A.Ü. Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde sergileniyor. Sergide Semih Poroy, Kamil Masaracı, Tan Oral, Ercan Akyol ve daha başka tanınmış Türk karikatürcülerin yanında 29 ayrı ülkenin, önde gelen sanatçılarının da eserleri vardır.
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli üniversitelerinde tüm sanat alanlarında eğitim-öğretim hizmeti
verildiğini belirttikten sonra karikatür sanatına da ilgi gösterdiklerini
belirtiyor. “Karikatüre yakınlığı ile bilinen Çizgi Film Bölümü
Türkiye’de ilk defa Güzel Sanatlar Fakültemizde kurulmuştur.
Çeşitli fakültelerden öğrencilerimizin yürüttüğü Karikatür Kulübü
1983 yılından beri etkinliklerini sürdürmektedir. Yine karikatürü ders programına alan ilk yüksek öğretim kurumu da bizim üniversitemizdir. Bunlara ek olarak üniversitemiz, karikatür sanatı alanında Türkiye’de ilk olan bir Araştırma ve Uygulama Merkezi
kurmuştur ve bu merkeze bağlı bir de karikatür müzemiz vardır”
diyerek üniversitesinde yapılan çabaları övünçle ve kıvançla
anlatıyor. Nice.50 yıllara Anadolu Üniversitesi… Gülerek, mutlulukla.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.