tren

10 Mayıs 2006

Söyleşi:Özge BUYUKGURAL – Sertaç ÜRER, Haberci

soylesi

Yıl.1 Sayı:2

Orada bir Müze Var, Yakında

Kültür sanat şehrinin Odunpazarı’ndaki karikatür müzesi, misafir ağırlamaktan bıkmıyor. Karikatür müzesi şimdiye 760 karikatüre ev sahipliği yaparken 5 binden fazla
sanatsever tarafından gezildi.

Hayalı çizgilerle ve mizahla anlatma sanatı karikatür, Eskişehir ve Anadolu Üniversitcsi’nde Attila Özer ile anılır… Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatım Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Atilla Özer, yurt içinde ve dışında aldığı ödüllerle, yazdığı kitap ve makalelerle karikatür sanatının Eskişehir’deki önemli bir ismi haline geldi. Üniversitede verdiği karikatür derslerin yanı sıra eski rektör Prof. Dr. Engin Ataç döneminde kurduğu Karikatür Kulübü ile daha çok sanatsevere ulaşan Prof. Özer’in hedefi karikatürü sokağa çıkarmak. Odunpazarı’nda kurulan müze, pek yakında sokak sergileriyle Eskişehirliler’in ayağına gidecek…

Sayın Özer, Karikatür Kulübü ve
müzesi nasıl doğdu?

İlk olarak 2002 yılında Anadolu Üniversitesi’nde etkinlikler yaptık, bu etkinlikler ilk olarak Anadolu Üniversitesi Karikatür Kulubü’nü kurmak oldu. Sonrasında Çizgi Film Bölümü’nü açtık. Anadolu Üniversitesi eski rektörü Prof. Engin Ataç’la yapılan bu değişikler sonucu Karikatür Araştırma Merkezi kurmaya karar verdik. Türkiye’de bu alanda bir araştırma merkezi yoktu. Merkezimizin kuruluş amacı hem Türkiye’de bu alanda bir ilişki gerçekleştirmek, hem de topladığımız geniş içerikli arşivimiz sayesinde bu sanata gönül vermiş arkadaşlarımızın araştırmalarına destek olmak. Müzede kimlerin emeği geçti, müze kaç sanatçı ve izleyiciyi ağırladı?
Araştırma Merkezi ve müzeyi bir arada tutmak amacıyla eski rektör Ataç’tan alman izinle Eskişehir’de Odunpazarı sit alanı içinde iki ahşap evin, üniversitemizin Mimarlık Bölümü hocalarının restorasyon çalışmalarıyla hizmete açıldı. Merkezimiz açısından bu yana Tan Oral, Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Semih Poroy ve Fethi Develioğlu gibi usta karikatürcülerin sergileri açılmıştır. Yıl boyunca 760 karikatür sergilenmiş, bu sergiler sırasında sanatçılar müzeye 98 orijinal karikatür ve araştırma merkezinde 683 kitap bağışlanmıştır. Açılıştan bu yana 5 binden fazla sanatsever müzeyi ziyaret etti; karikatür
sohbetleri, söyleşiler ve uygulama çalışmaları da yapıldı. Merkezimizde bir oda bilgisayarla donatılıp araştırma bölümü olarak tahsis edildi. Bu odada bilgisayar ortamında karikatür tarihi konusunda tüm dokümanlar toplanıp arşivlendi.

Odunpazarı özel olarak mı seçildi müze için?

Merkezimizi Odunpazarı bölgesinde kurulmasının en önemli sebebi, buranın turistik misyon taşıyor olmasıdır. Bunun yanında da ulaşımın rahat olması bizim için bir avantaj. Bu bina üniversite içinde olsaydı halk ve turist talebi bu kadar olmayabilirdi. Odunpazarı evlerini görmeye gelen turistler burayı tesadüfen görüyorlar, halkımızın büyük bir bölümü bunlardan habersiz. Bu konuda da Yılmaz Büyükerşen hocamızdan buranın yerini belirtecek, yönlendirme tabelası sözü aldık. Bina karşısındaki Atatürk Lisesi yan duvarının da bu semtin havasına uygun olarak nostaljik bir görünüm kazanması için mimar Ahmet Atuk okul duvarına yeni bir şekil vermeyi düşünüyor. Merkezimizi bu yıl içerisinde daha da genişleterek müze önünde sokak sergisi yapmayı planlıyoruz.

Karikatür, sizce toplumsal hayatımızı nasıl etkiledi?

Benim karikatüre bakış açıma göre karikatürün özünde muhaliflik vardır. Toplumdaki çelişkileri ele alır ve eleştirel bir basış açısı sunar. Karikatürdeki muhalif durum iktidara karşı değil mevcut sistemin tamamına karşı muhalif bir duruştur. Zaten bu durum olmasa karikatür anlamını yitirir. Karikatür içinde bulunduğu dönemin tüm özelliklerini yansıtır. Örneğin karikatürde günümüzde daha esnek bir anlatım biçimine bürünen cinsellik konusu Cemal Nadir ve Ramiz Gökçe döneminde daha gelenekçi bir anlatıma sahipti. Karikatür sanatı düşünce aktarımının çizgiyle en güzel yapıldığı sanattır, öyle ki Fransızlar tarihlerini çizgiyle anlatmayı başarmışlardır. Avrupalılar Osmanlı’yı işgal ettikleri dönemden Abdülhamit’i çok iyi tanırlar ve ondan o kadar çok etkilenmişlerdir ki, hala karikatürlerde fesli insan figürleri işlerler. Bulunan dönemde yaşanan her faktör gerek dil, gerek kıyafet gerekse yaşayış biçimiyle karikatür sanatına aktarılır.

Atila Özer Kimdir?

Anadolu üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Özer, 1949 ‘da Burdur’ da dünyaya geldi. Dcevlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini bitirdikten sonra ‘İletişim Sanatları’ dalında yüksek lisans yaptı. 1995″de ‘Doçent’, 2001’de ‘Profesör’ unvanlarını alan Özer halen Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama
Merkezi Müdürlüğü’nü sürdürüyor. Karikatür alanında uluslar arası ödüllere
sahip Özer’in iki de
kitabı bulunuyor.

Müze için Ne Yazdılar?

“Eskişehir bu yazı ile daha bir güzelleşti, daha bir zenginleşti… Emeği geçenler ile karikatür çizenlerine bu dalda bir “yan çizer” olarak, çizgiler dolusu teşekkürler…”
Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN Büyük Şehir Belediye Başkanı

“Anadolu Üniversitesi’nin anlamı büyük çalışmalarının en ilgici olarak Eğitim Karikatürleri Müzesi’ni mutlulukla
gezdim.”
Yekta Güngör ÖZDEN Anayasa Mahkemesi Emekli Bşk.

“Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi pırıl pırıl karikatürlerle ışıl ışıl ışık saçıyor. Hepinizi candan kutluyorum.”
Bcytullah HEPER

“Bu muhteşem müze Anadolu Üniversitesi’nin gerçek bir üniversite olduğunun en güzel kanıtı. Kuranları, yaşatanları Rektör Engin Ataç’ın kişiliğinde kutlarım.”
Prof.Dr.Emre KONGAR

“Bu Türkiye’de ikinci müze. Fakat burası harika. Yapı belki müze olarak yapılmamış sonradan uygulanmış ama çok sempatik bir yer. Girer girmez çarpıldım. Çok güzel bir yer yaratmış Engin Ataç Bey… Ben bu kadar güzel olacağını ummamıştım buranın. Mutlu oldum, hepinizin arasında çok mutlu oldum. Sağ olun,var olun.”
Turhan SELÇUK


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.