tren

31 Aralık 2002

Anadolu Üniveristesi Karikatür Sanatını Araştırma Ve Uygulama Merkezi…

Anadolu Üniveristesi Karikatür Sanatını Araştırma Ve Uygulama Merkezi…(Aralık 2002).

Makale

Atila Özer

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi; bu alanda Türkiye’de kurulan ilk merkezdir. Merkez; öncelikle bir karikatür müzesi kuracaktır.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü “Yeni Bir Yüzyıla Girerken Eğitim Sorunları” konulu uluslararası bir karikatür sergisi düzenlemiş, sergi 20-30 Kasım 2000 tarihleri arasında Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi salonlarında Eskişehir’de, 7-28 Şubat 2001 tarihleri arasında İstanbul’da açılmıştır. 34 ülkeden, 195 sanatçının gönderdiği 500 e yakın karikatür bu müzenin çekirdeğini şimdiden oluşturmuştur. Bu sergi Ankara’da yapılacak Uluslararası Karikatür Festivaline, Akşehir Uluslararası Nasrettin Hoca Festivaline de davet edilmiştir.

Merkez, basında çıkan karikatürleri kronolojik olarak sıralayarak bugüne kadar yapılmayan “Karikatürlerle Türkiye Tarihi” kitabını hazırlayacaktır. Merkez, Türk Karikatürü’ne önemli ivme kazandıran ve ülke sanatını yurt dışında başarıyla temsil eden “1950 Kuşağı

Karikatürcüleri”nin unutulmaması için çalışmalar yapacaktır.

Merkez, basında çıkan karikatürleri sistematik bir şekilde toplayarak arşivleyecek, araştırma yapmak isteyenlerin hizmetine sunacaktır. Merkez, yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış kitapların yeralacağı bir kitaplık kuracak, ilgilenenlerin yararlanmasını sağlayacaktır. Merkez, üniversite içerisinde çeşitli birimlerin düzenleyeceği sempozyum, kongre, kültür haftası, festival gibi etkinliklere sergilerle destek verecektir. Bu desteğin kapsamı sadece üniversite sınırları içinde kalmayacak kent içindeki, hatta Türkiye’de ihtiyaç duyulan tüm kurumları içine alacak şekilde genişletilecektir.

Merkez, fakültelerin ilgili bölümlerindeki öğrencilerin araştırma çalışmalarını destekleyecek, teşvik edecek ve bunları yayınlayacaktır. Karikatür sanatı; Türkiye’de hiç denilecek kadar az araştırılmış bir alandır. Merkezin çalışma alanıyla ilgili, üniversite dışında destek bulacağı kuruluşlarla ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Bu tür kuruluşlarda öncelikle yerel yönetimler ve basın organları ile karşılıklı iletişim içerisinde olmak bir zorunluluktur.

Benzer çalışmalar için 1975 yılında kurulmuş olan ingiltere’deki “Kent Üniversitesi Karikatür Araştırma Merkezi”, İsviçre’de Basel kentindeki “Karikatür und Cartoon Museum”, Almanya’da Hannover kentindeki “Wilhelm Busch Museum” ile ilişki ve destek olanakları araştırılacak. Bu merkeze yapacağınız karikatür, kitap, belge ve benzeri yardımlarınızı bekliyoruz.”
Adres: Anadolu Üniversitesi, Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi 26470 Eskişehir/Türkiye


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.