tren

1 Mayıs 1990

“Okumak Uçmak Gibidir.” Fahrmann/Türkiye’den Bir Alman Yazar Geçti

“Okumak Uçmak Gibidir.” Fahrmann/Türkiye’den Bir Alman Yazar Geçti – (1 Mayıs 1990) Milliyet Sanat Dergisi, Sayı: 239 – İstanbul.

 Makaleler ve Bildiriler
 Makaleler ve Bildiriler

Ben dünyanın, iyiye doğru değişmesi gerektiğine inaîıdığım için yazı1 yorum.”
Bu sözler, Mart ayı içinde Türkiye’ye, gelen, İstanbul, Ankara ve İzmir Alman Kültür merkezlerinde, üniversite ve orta dereceli okullarda konferanslar veren Alman yazarı Willi Fahrmann’in.

.Türk okurları onu tanımazlar. Çünkü yapıtlarından hiçbiri dilimize çevrilmemiştir. Oysa Fahrmann’ın pek çok kitabı tüm Avrupa ülkelerinde, ayrıca Japonya’da yayınlanmıştır. Avrupa Topluluğu’na aday olduğumuz şu, yıllarda umarım bu eksiklik fazlaca, dikkati çekmez.
Willi Fahrmann, 18 Aralık 1989 tarihinde Almanya’nın kuzeybatısında, Xanten adlı küçük bir kasabada ,60. yaş gününü kutladı. Fahrmann adı Xanten ile adeta özdeleşmiştir. Xanten denince o,Fahrmann denince Xanten akla geliyor. Fahrmann o küçük kasabanın sokaklarından geçerken, herkes onu saygıyla selamlıyor.

Bizi o küçük kasabanın müzesine götürdüğünde, müze yetkilileri kapıda bilet kesmek yerine saygıyla eğildiler. “Fahrmann’ın konukları bizim de konuğumuzdur” dediler. Fahrmann da bize, müzedeki yapıtlar hakkında saatlerce bilgi verdi.

Bu gezi, Fahrmann’ı tanıma gezisiydi aslında. Bir yıl sonra Türkiye ve Fransa’da yapacağı konuşma ve konferanslardan dolayı çağrı yapan Goethe Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmişti. Enstitü yönetimi, Fahrmann’ı Türkiye ve Fransa’ya gönderme kararı aldıktan sonra adeta onu sorguya çekiyordu. Gittiği yerlerde ülkesini temsil edebilir miydi? Almanya üniversitelerinden konunun uzmanı bir profesör ve bir doçent, konferansın gerçekleşeceği ülkelerden ikişer uzman, yazan, kişiliğini, sanat anlayışını, yapıtlarını sorguluyordu.
Bu toplantılar tam bir hafta sürdü. Tanınmış yazar, sınavdaki bir öğrenci gibi, soruları yanıtlıyordu. Bu toplantılardan soma, gerek Xanten ve gerekse yakın çevredeki görülmeye değer yerler ziyaret edildi. Yazarın gençler ve çocuklarla diyalogu okullarda düzenlenen ‘programlarda da.görüldü. Ardından, tüm duvarları kitaplık, şekline getirilmiş evine gidildi.’ Toplantılardaki konuşmalar ses bantlarına kaydedilmişti. Evinde ise video kaydı yapıldı. Sessiz, sakin evin pencerelerinden .yeldeğirmenferi görünüyordu. Hollanda sınırına çok yakın olan bu kasabanın tarihi ve turistik değerlere sahip ‘önemli yerlerin başında geldiğini öğrendik. Yazarın eviri’de, en . baş köşede, Arena Yayınevi’nin armağan olarak verdiği, büyük bir seramik’ tabak duruyordu. Yaklaşık elli santim ça’plndaydı ve; üzerinde “BİF milyon.’ çocuk kitabı” yazıyordu. Düşünmeden edemiyor insan: Bizde kaç yazarın kitaplarının ‘baskı sayısı bu rakama ulaşmıştır?

Otuzdan fazla kitap, yirmiden fazla ödül… .

Willi Fahrmann, ilerlemiş yaşına rağmen çocuklara ve gençlere yönelik kitaplar yazıyor.hep. Ve dilinden düşürmediği bir sözü var: “Okumak uçmak gibidir”. Arena Yayınevi Fahrmann’ın altmışıncı doğum yılında onun yenî bir yapıtını yayınlıyor. Adı: Okumak’ Uçmak Gibidir – Lesen ist .wie fliegen”.

Birinci hamura basılmış, lake kapaklı, kalın’ ciltli pırıl pırıl renkli kitapları var Fahrmann’ın. Her kitabın içinde özgün desenler… Bü desenlerin . orijinallerini evinin duvarlarına asmış.. “Ben de’çiziyorum ama, daha profesyonelce olsun istiyorum..Bu kitapların resimlenmesi öyküler kadar önemli” diyor, Ve raflarda kitaplarını okuyan çocukların gönderdiği,mektuplar, hediyeler… “Hemen her gün .mektup .gelir çocuklardan” diyor. Yanıt yetiştiremediği için üzüldüğünü söylüyor.

Willi Fahrmann, 1929 yılında Duisburg’da,doğmuş. 1963’te Xanten’e gelip yerleşmiş. Öğretmenlik, okul yöneticiliği ve müfettişlik yapmış. Şimdi emekli. Yaşamı süresince hep eğitimle .uğraşmış. Yazmaktan hiç , bıkmamış.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.