tren

14 Haziran 1984

Söyleşi: Yarın Dergisi

soylesi

Anadolu Üniversitesi Karikatür Kulübü Başkanı AtilaÖzer:

Kulübünüz ve çalışmaları konusunda bilgi verir misiniz ?

Anadolu üniversitesi Karikatür Kulübü 1983 yılında kurulmuştur. Kulüp; karikatürün bir sanat dalı olarak geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile bu alandan üniversitedeki eğitim ve öğretim çalışmalarından yararlanılmasını amaçlamaktadır.’
Eğitim ve öğretim çalışmalarında karikatürden yararlanılması sanıyorum ilk kez bizim üniversitede gerçekleştirilmektedir. Bu önemli bir adımdır, Türk karikatürü için. Bugüne kadar çeşitli çevrelerce pek ciddiye alınmayan ve bir sanat dalı olarak görülmeyen karikatürün o sevimli ve çekici çizgilerinden alabildiğince yararlanıyoruz, iki yıldan beri Açıköğretim Fakültesi’nin televizyon yayınlarında ders aracı, anlatım aracı olarak başarı ile kullanılmaktadır.
Anadolu üniversitesi Karikatür Kulübünde öğrencilerin ve çevrenin bu ciddi sanatı tanıma ve öğrenmeleri için çeşitli eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bugün tüm sanat dallarının eğitimi ve öğretimi örgün olarak yapılabilmektedir. O halde karikatür sanatının da eğitim öğretimi gereklidir, düşüncesindeyiz. Köklü bir mizah geleneğine sahip ülkemizde böyle bir eğitimin gerekliliği konusunda bilimsel araştırma çalışmaları da yapılmaktadır. Esasen yurt dışında bazı üniversitelerde karikatür veya çizgi film öğretimi yapan bölümler vardır.
Yine karikatür tarihi ile ilgili araştırmalarda kullanılabilecek doküman ve belgeleri toplamaktayız. Bu konuda yurt içi ve yurt dışındaki kişi ve kuruluşlardan yardım istedik. Bu kuruluşlar yardımcı olmaktadır. Ayrıca Hıfzı Topuz’un da özel ilgisi bizi yüreklendirmektedir.
Günümüz sanatçılarının orijinal karikatürlerinden oluşacak bir kolleksiyon çalışmamız var. Bu çalışmamız sürmektedir. Şunu hemen belirteyim ki bu çalışmamıza yurt dışındaki sanatçılar daha çok ilgi göstermektedirler, Karikatür sanatına ilişkin yerli ve yabancı yayınlan içeren bir kitaplık oluşturmaktayız. Bu kitaplıkta dünyanın her yöresinde yapılan yarışmaların kataloglarından örnekler ve karikatür albümleri yeralmaktadır. Kitaplığımızı zenginleştirmek konusunda yazışmalarımız sürmektedir.
Gerek kendi üyelerimizin, gerekse diğer çizerlerin eserlerini sergilerle değerlendirmekteyiz. Geçen yıl İstanbul’lu sanatçıların oluşturduğu “ODAK Karikatürcüler Grubu”nun sergisi, Necmi Rıza Ayça ve Raşit Yakalı’nın karikatürleri ayrıca tüm üyelerimizin eserlerinden oluşan karma karikatür sergileri açılmıştır.
Ünlü Türk karikatüristi Cemal Nadir Güler’in 36. ölüm yıldönümünde üniversite öğrencilerine sanatçının yaşamı ve eserlerini konu alan bir slayt gösterisi düzenlenmiştir.
Karikatür sanatı ve sorunlarına ilişkin bir kitap yayınlama çalışmamız son aşamaya getirilmiştir.
Bir de “Açıköğretim” konulu karikatürler var. Açıköğretim Fakültesi öğretime açıldığından bu yana basın organlarında şu veya bu şekilde açıköğretimi konu alan karikatürler yeralmaktadır. Bu karikatürleri titizlikle izlemekteyiz. Daha şimdiden oldukça büyük miktarlara ulaşmıştır. Profesyonel çizerlerin çizdiği bu karikatürlerin orijinallerini üniversitemize bağışlamaları konusunda girişimlerimiz var. Yıl sonuna doğru bunları sergilemeyi planlamaktayız

Açıköğretim öğrencileri ile çalışmalarınız nasıl oluyor?

Siz de biliyorsunuz ki bizim diğer üniversitelerden farklı bir yanımız var. Öğrencilerimizin bir bölümüne uzaktan öğretim yöntemleriyle ulaşıyoruz. Bu öğrenciler Açıköğretim Fakültesinin yaygın bölüm öğrencileridir. Yüz yüze çalıştığımız öğrencileri biraraya getirip kulüp çalışmalarına dahil etmek kolay. Ancak, uzakta bulunan ve sayılan yaklaşık ellibin olan öğrenci ile iletişim kurmak, onların da bu çalışmalarımıza katılmalarını sağlamak konusu düşündürdü bizi. Bu iletişim için ayda bir yayınlanacak “ANADOLU” adlı
bir gazete çıkarıldı. Bu gazetedeki ‘karikatür köşesi’ aracılığı ile ellibin öğrenci arasından karikatüre eğilimli olan ve bu konuda çalışma yapan arkadaşlarla tartışmalar yaptık. Kulübümüze karikatürlerini gönderdiler, eleştirileri gazetede yayınlandı. Bir süre sonra, o kadar fazla karikatür birikti ki biz de şaşırdık.
Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin bu şekilde çalışmalarından meydana getirilen bir sergi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 60. yıldönümünü kutlama programlarına alınarak 1. 15 Kasım 1983 tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Eskişehir, Elazığ , Samsun ve Erzurum illerinde gerçekleştirilmiş büyük ilgi görmüştür.

Diğer üniversitelerle ilişkileriniz nasıl?

Diğer üniversitelerdeki karikatür kulüpleri ile de iletişim kurma konusuna önem vermekteyiz. İstanbul Üniversitesi Karikatür kulübü, geçtiğimiz günlerde bir sergimizi kendi öğrencileri için Mediko-Sosyal Merkezinde sergiledi. Karadeniz Üniversitesi Karikatür Kolu ile de ilişkilerimiz sürmektedir. Açıköğretim öğrencileri sergisini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde, Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinde de açmış bulunmaktayız. Geçen yıl Erzurum Üniversitesi’nin düzenlediği ‘alkollü içkiler ve uyuşturucu maddeler’ konulu karikatür yarışmasında öğrencilerimizden Ekrem Borazan birincilik ödülü kazanmıştır.

O öğrencilerin bu konuda sorunları var mı?

Şimdilik tek sorun belli bir çalışma yerinin olmayışı. Ancak önümüzdeki yıl Üniversitemizde Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okul öğretime açılacaktır. Bina inşaatları bitmek üzeredir. Orası devreye girince bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır.

Başka söyleyeceğiniz var mı?

Yarın dergisinin kulübümüze gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederiz.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.