tren

27 Kasım 1982

Söyleşi: Eskişehir de 7 Gün, Sakarya

Çizgileri Konuşturan “Adam” : Atila Özer

20150316120948276_00000001ULUSAL VE ULUSLARARASI ÖDÜLLER KAZANARAK ÇİZGİLERİ İLE TÜM YURD DÜZEYİNDE TANINAN ATİLA ÖZER ŞEHRİMİZİN TUTARLI VE SEÇKİN SANATÇILARI ARASINDA YERİNİ ALDI. ELDE ETTİĞİ BAŞARILARI İLE ŞEHRİMİZİN SESİNİ DUYURAN KARİKATÜRİST SANATÇIMIZ OLDU. ATİLA ÖZERİN HER ZAMAN ELİNDE KALEM KAĞIT GÖRMEK OLASI. ÇİZGİLERİ İLE İÇİCE BİR YAŞAMI VAR.

Eskişehir’li karikatürist Atila ÖZER, dokuz yıldan bu yana çizmiş olduğu karikatürlerden bir seçme yaparak ilk albümünü yayınlamıştır. Geçtiğimiz günlerde gerek mahalli gerekse İstanbul basın ve Sanat çevrelerinde ilgi ile karşılanan bu girişimi üzerine kendisi ile kısa bir röportaj yaptık.

-Her sanat röportaj olduğu gibi size de kendinizi tanıturmısmız demiyeceğim. Zira artık Eskişehir’liler ve Sakarya okuyucusu sizi gayet iyi tanıyor. Bize neden karikatür albümü yayınlamak istediniz onu anlatırım siniz?

—Karikatür, yayınlanmak için çizilen bir araçtır. iletişim aracı.. Doğaldır ki, gazetede, dergide ya da kitapta yayınlanacaktır. Eğer karikatürü çizdikten sora dosyalara saklayacaksanız işlevini yapamaz. Olay tamamlanmamış olur. Ben çizdiklerimi gazetede, çeşitli mizah dergilerinde yayınlatmaya çalışıyorum. Ancak bazı çizdiklerim o gazetenin görüşlerine ters düşüyor, bazıları dergilerin genel havasına uymuyor, işte bu saydıklarım­la birlikte yayınlananların da bir bölümünü toplayıp kitap haline getirdim. Bu birinci neden. Bir de çizdiklerimi belli bir tarih sıra­sı ile bir araya getirerek çizgi anlayışını ve; mizah anlayışındaki gelişmeyi ortaya koymak istedim Bir üçüncü neden de , bu karikatürleri sergilemiş olsaydım, sadece sergi süresince belirli kişiler izleyebilirlerdi. Sergiden sonra unutulabilirdi. Kitap haline getirerek hem kalıcılık sağlamak hem de her şehre her ülkeye gönderebilme olanağı sağlamak şeklinde sıralanabilir.

—Karikatürde neyi amaçlıyorsunuz?

—Karikatürü tanımlamak gerek önce. Karikatür; çizgi ile yapılan mizah türüdür.Kökeninde izleyeni güldürmek, düşündürmek, eleştirmek, iğnelemek gibi amaçlar taşır. Ancak son yularda görüyoruz ki artık güldürmek öğsei azaltılmış, azaltılmış adeta (Yılmaz Büyükerşen’le bir görüşmemizde tanımladığı  gibi )  “ÇİZGİ -MAKALE” ‘halini almıştır . Bencei bir karikatür düşündürme ile güldürme ögelerini tam anlamıyla birlikte taşıdığı sürece iyi   karikatürdür. Ancak bu iki öge her zaman eşit ağırlıkta olmayabilir. Bazen düşündürme, güldürmeden fazla ya da tam tersi olabiliyor. Bunlar da karikatürdür. Ancak iyi karikatürmüdür tartışılabilir. İşte bu çerçeve içerisinde karikatür, izleyiciye birşeyler vermelidir. Bir mesaj iletmelidir.

Ben, mizahın hoşgörülü tavrı ile çizginin sevimliliğinden izleyene doğru bildiğim şeyleri iletmeye çalışıyorum.  

—Ödüllerinizden söz eder misiniz?

—Çeşitli yarışmalara karikatür gönderiyorum. Kazanmak iddiası gütmem. Ancak yarışmalar karikatür çizmek için bir teşvik unsuru olduğu için ilgileniyorum. Girdiğim yarışmalardan ödüllerim de yar. örneğin; Kültür Bakanlığının açtığı “İnsan haklan “konulu yarışmadan birincilik, Kuşadasındaki  Kültür ve sanat Festivali sırasında açılan yarışmadan  “Başarı ödüllü” bir derginin açtığı yarışmadan özel ödül, Japonya da düzenlenen Uluslararası 3.Yoniuru Karikatür yarışmasından da “Basan ödülü ” kazandım. Şimdi aklıma gelen bunlar.

—Sön olarak karikatür konusunda söyleyeceğiniz var mı?

—Şimdi Eskişehir’deki mizah ve karikatür potansiyelini harekete geçirmek için ha­zırlıklar yapıyoruz. “Anadolu Üniversitesi KARİKATÜR Kulübünü”kuracağız. Üniversitenin bu konuda çok iyi yaklaşımları var.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.