tren

1 Ocak 1979

Söyleşi : Şahabettin Tosuner, Sakarya

Yılın Sanatçısı Atila Özer

20150316120754647_000000011978 yılında düzenli olarak her hafta “SANAT ve EDEBİYAT” sayfası ile Eskişehir’de Kültür  ve Sanat faaliyetlerine katkıları olan Gazeteniz Sakarya Tüm sanat olaylarını ve sanatçıları yakından izledi ve 1978 yılının en başarılı sanatçısı olarak ATİLLA ÖZER’i seçti. ATİLLA ÖZER İLE BİR SÖYLEŞİ

-Kendinizden söz eder misiniz?

-1949 yılında Burdurda doğdum. İlk orta ve lise öğrenimimi doğum yerimdeki okullarda tamamladım. Daha sonra yüksek öğrenim yaşantısı başladı. Bir rastlantı sonucu Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine girdim. Olağanın  dışında bir yaşantım yok. Okul devresinden sonra bir süre Ankara’da çalıştım. Eskişehirli bir Almanca öğretmeniyle evlendim. Şimdi Eskişehir’ liyim, Eskişehir’ deyim.

-Sanata ne zaman nasıl başladınız, bu yılki çalışmalarınızı özetler misiniz ?

-Orta Öğrenim devrelerinde resim yaptım. Yağlıboya, karakalem, guaş sulu boya. Her türlüsünü denedim. Resim öğretmenlerim hep destek oldular. 1972 1973 yıllarında günlük gazetelerdeki karikatürlerin sadece güldürmek için çizilmediği dikkatimi çekti. Karikatüre iyice ısındım. Çünkü çizme zamanı resimdeki gibi günlerce sürmüyordu. Kafamda önce konuyu oluşturuyor, sonra bir çırpıda   çiziveriyordum. İlk karikatürüm 1973 yılın da Hürriyet Gazetesinin o günlerde hafta sonların da verdiği Bonbon ekinde yayınlandı. Ankara’ ya geldiğimde daha geniş bir sanat ortamına girdim, haftalık dergiler günlük gazeteler vardı. Bazı tanıdıkların yardımıyla bu yayıncıları tanıdım. Onların yayınlarında karikatürler çizdim. Ama çoğunlukla amatörce oldu. Bu ilişkiler Akbaba,  Çarşaf Gır Gır Fırt Mikrop Çuval çivi gibi mizah dergileri­nin amatör sayfalarında Günaydın Sonolay ve SAKAR YA gazetelerinde bir çok karikatürüm yayınlandı. 1975 yılında İstanbul’daki karikatürcüler derneğine üye oldum. Çizgilerimin bir şeylere benzemesi o dönemden sonra olmştur. Derneğin tüm sergilerine katılmaya çalışıyorum. Bu arada dernek dışında Belçika, Bulgaristan Yugoslavya Yunanistan ve ülkemizde yapılan uluslararası sergilere katıldım. 1978 yılı benim için önemli bir yıl oldu. Hortu  Nasreddin Hoca köyünde (ülkemizde ilk kez köyde bir kişisel) sergi açtım. Bu benim ilk kişisel karikatür sergimdi aynı zamanda. Ayrıca yarışmalar vardı 1978 de. Kültür Bakanlığı nın “İnsan hakları” konu karikatür yarışmasında bir mansiyon, mimarlar odası izmir şubesinin açtığı bir başka yarışmadandan birincilik ödülü aldım. Eskişehir çapında Yunus Emre resim yarışması birincilik ödülüne layık görüldü. Polonya’da Fransada ve Atatürk Kültür merkezinin açılış şölenlerinde yer verilen “Çağdaş Türk Karikatür sergisine kabul edildi.

-Gazetemiz tarafındanyılın sanatçısı  seçildiniz, düşüncelerinizi ögrenebilir miyiz?

-Eskişehir basınında sanat ve sanatçıya değer veren tek gazete: Sakarya tarafından böyle bir ödüle layık görülmek bana mutluluk ve kıvanç verdi. Teşekkür ederim.

-Geleceğe yönelik düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz?

-Karma sergilere ve yetişebildiğim kadar yarışmalara katılmayı düşünüyorum. Hazırlanabilirsem ikinci sergimi yaz aylarında İstanbul Karikatür müzesinde açacağım.


YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, Prof.Atila Özer Müze Evi'ne aittir. Prof.Atila Özer Müze Evi'nin yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.